Hambaarsti soovitused – hambakaariese ennetamine lastel

Tänapäeval on hambakaaries kõige levinum haigus inimestel. Vaatamata edusammudele selle ravis on haigus endiselt laste seas levinud. Eestis on hambakaariest 60 – 65%-l lastest ja 83 -100%-l täiskasvanuist. Seetõttu on oluline, et kaariese levikule ja ravile pöörataks olulist tähelepanu.

Millal ennetada hamba kaariest?

Juba raseduse ajal peab ema mõtlema lapse hammaste tervisele. Raseduse ajal ohustab lapse esimesi hambaid mineraliseerumine ehk mineraalsoolade nagu kaltsiumi ja fosfori ladestumine. Sel perioodil on oluline, et ema toituks korrektselt, võtaks vitamiine, väldiks haigusi ja ravimeid, sest need võivad mõjutada areneva lapse hambaid.

Peale lapse sündi tuleb hambaid hooldama hakata enne esimese hamba suhu lõikumist. Ka pisikestele lastele meeldib suuhooldus väga, kui ainult valida õige aeg ja vahend. Vanemad peavad mõistma, et kaaries on nakkushaigus, mida põhjustab bakter Streptococcus Mutans. See levib, kui vanemad söödavad lapsega sama lusikat kasutades või puhastavad suus lapse lutti. Bakteri leviku vältimiseks on soovitatav lapse söögivahendeid või lutti pesta vee all või salvrätikutega puhastades.

Kuidas ennetada hambakaariest?

Hambakaariest saab ennetada kahel moel –  arsti külastades ja igapäevaselt kodus hambaid harjates.

Lutipudelikaaries

Lutipudelikaaries on väikelaste puhul tõsiseks haiguseks. See tekib, kui lapse hambad puutuvad liiga sagedasti ja pikalt kokku toidus ja joogis sisalduvate suhkrutega. Eriti laastavalt mõjub hammastele ööseks voodisse kaasaantav lutipudel, milles on piim, mõni toidusegu või mahl. Suus elavad bakterid toituvad suhkrust ja toodavad happeid, mis omakorda kahjustavad hambavaapa, uhtudes sealt välja mineraalaineid. Öösel on süljetootmine väiksem ning ei suuda kaitsta lapse hambaid.

Õige toitumine

Hammaste lagunemust aitab ennetada ka korralik toitumine, 4-5 toidukorda päevas. Hea oleks vältida toidukordade vahelist näksimist, liigset maiustamist ning ebatervislikku toitu. Loomulikult on magusa täielik vältimine võimatu, seetõttu oleks hea lapsega koos leida parim lahendus kõrgesuhkrusisaldusega toodete väheseks tarbimiseks. Näiteks süüa magusat mingil kindlal nädalapäeval. Heaks lahenduseks on ka peale maiustamist juua klaasike vett.

Hammaste pesemine

Kõige usaldusväärsem vahend hambakaariese vastu on suuhügieen. Kohe, kui esimesed hambad lõikuvad, tuleb hakata neid hooldama. Alguses kasutatakse apteekides pakutavat silikoonist sõrmeotsaharja ja ilma fluorita imikupastat. Tuleb meeles pidada, et hari peab olema pehme. Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas hommikul ärgates ja õhtul enne magamaminekut. Kodustel väikelastel võiks pesta hambaid ka enne lõunauinakut.

Loomulikult võib kasutada ka täiendavaid suuhügieeni vahendeid nagu hambaniiti, suuvett ja närimiskummi. Abivahendid eemaldavad toidujäägid pärast söömist ja pärsivad bakterite paljunemist. Väga oluline on kujundada lapsel juba väikesest peale õige hambapesu harjumus. Sealjuures on lastevanema kaasabil suur roll.

Dr. Maria Lukjanova / EstDental OÜ

Broneeri aeg