Est Dental (DentalBeauty OÜ) hambapolikliinik on Haigekassa lepingupartner Tallinnas, aadressil Tornimäe 7. Est Dental hambakliinikus teostavad hambaravi sõbralikud ja professionaalsed hambaarstid, kes selgitavad, mis on juureravi ning millal on see vajalik.
Millal on juureravi vajalik?
Hammast ümbritseb email, mille eesmärk on kaitsta hammast erinevate väliskeskkonna mõjude eest. Teatud tingimustel võivad mikroobid aga emaili kahjustada tekitades hambasse augu. Juhul kui seda ei parandata tungivad mikroobid läbi hambaluu hamba sisemuses paikneva hambanärvi ehk pulbini.
Pulp koosneb veresoontest, närvikiududest ja sidekoest, mis ulatub hambakrooni ülemisest osast juuretippudeni ning on seotud juurt ümbritsevate kudedega. Pulp vastutab hamba kasvu ja arengu eest. Tavapäraselt pulbiruumis baktereid ei ole, kuid kui mikroobid sinna jõuavad tekib lokaalne põletik ehk pulpiit või periodontiit ehk hammaste tugikudede põletik. Nimetatud haigused tekitavad valulikkust ja hammas sureb ära.
Juureravi on vajalik:
- Hammas on kahjustatud sügava kaariese poolt;
- Hambakrooni/ juure murru või –mõra korral;
- Tavaliselt on tugeva hambavalu korral juureravi näidustatud;
- Hammas on võrreldes varasemaga pikemalt ja tugevamalt tundlik külmale ja kuumale, on hell katsumisel või mälumisel,
- Hammas on muutnud värvi;
- On ka võimalik, et sümptomid puuduvad, aga hammas on surnud ning vajab seetõttu juureravi.
Mis on juureravi eesmärk?
Juureravi eesmärgiks on eemaldada pöördumatult kahjustunud hambapulp juurekanalitest ja sinna elama asunud mikroobide hävitamine. Teisisõnu hambaarst eemaldab põletikulise hambanärvi, puhastab ja kujundab juurekanalite sisemuse. Seejärel täidab ja sulgeb kanaliruumi. Ravi lõppeb hamba kuju taastamisega täidise või krooniga.
Milline on ravi ja kaua see kestab?
Raviperiood sõltub põletiku suurusest ja ravi kulgemisest, varieerudes paarist nädalast kuni poole aastani. Mõningatel juhtudel on võimalik teostada kogu raviprotseduur hambakliinikus ühe visiidiga, kuid selleks võib kuluda ka viis visiiti.
Est Dental hambakliinik Tallinnas teostab juureravi mikroskoobi vahendusel. Juureravi sammud Est Dental hambapolikliinikus:
- Juureravi algab arsti konsultatsiooniga, mille käigus hinnatakse hamba olukorda;
- Hammastest tehakse vajalikud röntgenpildid, mille alusel hambaarst hindab juureravi võimalusi ja määratakse kindlaks raviprotseduurid;
- Seejärel avab hambaarst juureravi käigus hambakanalid, mida puhastatakse;
- Pärast juurekanali puhastamist asetab hambaarst hambale antibakteriaalse ravimi;
- Edasi täidab hambaarst juurekanalid ning taastab hambakrooni.
Mis võib juureravi raskendada?
Juureravi protseduuri võib oluliselt takistada piiratud suuavanemine, okserefleks ja raskus kohaliku tuimastuse tegemisel. Ravida ei saa hambaid, mille kanaliruum ei ole avatav või millel on juuremurd. Samuti on ravi raskendatud juhtudel, kui hambal ei ole piisavalt luulist kinnitust või hammas ei ole taastatav. Samuti raskendavad ravi kitsad, kõverad, luustunud või laienenud, ühinevad ja hargnevad ning sulgumata juuretipuga kanalid. Samuti muudab olukorda keerulisemaks ka varasem ravi, mis ei ole olnud kvaliteetne.
Mis saab peale ravi?
Esimestel päevadel pärast ravi võib hammas olla tundlik ning valutada. Selle leevendamiseks võib võtta valuvaigistit. Vajadusel pöörduda hambaarsti vastuvõtule. Kui hamba juureravi on pooleli, tuleks vältida ravitava hambaga mälumist või hammustamist ning hoolitseda suuhügieeni eest. Samuti on võimalikud erinevad tüsistused, näiteks paistetus. Seetõttu tuleb ravijärgselt pöörata tähelepanu hamba olukorrale ja ilmingutele.