Hambakaariese ravi

Eestis on kaariese kahjustusi keskmisest rohkem. Nimelt esineb seda 60-65% lastest ja 83-100% täiskasvanuist, kusjuures kahjustunud on juba 2-3aastaste laste hambad. Kui kahtlustate ka endal või lähedastel hambakaariest võtke ühendust meie hambaarstidega. EstDental hambakliinikus teostavad hambaravi sõbralikud ja professionaalsed hambaarstid. Broneeri aeg ja unusta hambavalu.

Kaaries ja ravi

Hambakaariese puhul lagundavad mikroobid hambaid, mille käigus hambakude mureneb. Seega on hambasse tekkinud karioosne defekt ehk rahvakeeli hambaauk. Murenenud hambakude kaotab kinnituse ning langeb välja. Seejärel hakkab kahjustus suurenema, kui õigeaegselt ei eemaldata kaariesest kahjustunud kude ja hammast ei plombeerita.

Erinevas staadiumis kaariesele on ettenähtud erinev ravi:

  • Regulaarne hammaste kontroll.

Kaariese õigeaegne avastamine aitab selle ravile suuresti kaasa. Seetõttu on vajalik lastel vähemalt kaks korda ja täiskasvanutel üks kord aastas lasta hambaarstil hambaid kontrollida;

  • Algstaadiumis kaariese raviks kasutatakse fluori sisaldavaid lakke ja geele.

Karioosne protsess algab esmalt emaili välispinnal valge või pruuni pigmenteerunud laiguna. Selles staadiumis on kaariese edasis kulgu võimalik pidurdada. Laigustaadiumi kaariese ravi ei vaja puurimist, vaid raviks kasutatakse fluori sisaldavaid lakke ja geele, mida peitsitakse hamba kahjustunud Selliseid protseduure tuleb teha korduvalt. Eriti lastele, kui neil on äsja suhu lõikunud jäävhambad.

Protseduuri käigus puhastab arst hambapinna, kasutab spetsiaalseid harjakesi ja poleerivaid pastasid, vajadusel laiendab ka    mälumispinna vagusid ning kasutab ettenähtud geeli probleemi lahendamiseks.

  • Aktiivse kaariese ravi seisneb karioosse hambakoe eemaldamises.

Lisaks defekti täitmises ehk plombeerimises tehismaterjalidega ja hambakrooni ning selle pindade taastamises.

Esimeseks etapiks on kahjustunud infitseerunud hambakoe täielik eemaldamine puurides ja defektse koha täitmises tehismaterjaliga ehk plombeerides. Seejärel taastatakse hambakroon ja selle pinnad. Pärast ravi peab hammas olema taas täiesti kõlblik mälumisfunktsiooni täitmiseks.

Täidismaterjalid, mida on kasutatud viimastel aastakümnetel on esteetiliselt vastuvõetavad ja sobivad kokku hambakoega. Samas võimaldavad nad taastada hamba anatoomilist kuju ka ulatuslike defektide puhul.

  • Ravimata karioossed kahjustused võivad areneda tõsisteks probleemideks.

Sellest võivad edasi areneda hambanärvipõletik või hambajuure põletik, mis võivad kahjustuse edasisel arenemisel viia hamba kaotamiseni.

EstDental hambakliinik kutsub üles kõiki enda hambaid pidevalt kontrollima ning õigeaegselt ravima.

Broneeri aeg