Mis on hambakatt?

Me kõik teame, mis on hambakatt? Mustus hammastel. Kas tead ka selle tekkimise põhjuseid või seda, millised võivad olla tagajärjed? Hambakatust seekord kirjutamegi.

Kuidas tekib hambakatt?

Kõikide hammaste pinda katab õhuke orgaaniline kile – emaili pelliikula. See on keskkond hambakudede ja sülje vahel. Pelliikula ülesandeks on täita emaili ebatasasused, kuid see on ka sobiv alus mikroobide kinnitumisele. Peale hammaste puhastamist, mõne tunni möödudes, hakkavad sinna sadestuma mikroobid, mis kinnituvad tugevasti hamba pinnale. Hammastele kinnitub katt kergesti, kuna erinevalt teistest organismi ja suuõõne kudedest on tegemist sileda, mitte-kooruva pinnaga, mis paikneb pidevalt niiskes keskkonnas. Suuõõnes on pidev toitainete ligipääs, seetõttu saavad kinnitunud bakterid seal kergesti paljuneda. Sama efekt tekib ka kanalisatsioonitorudes, kus on pidev veekeskkond ja toitainete juurdevool.

Esialgu kinnituvad mikroobid hambapinnale esialgu üherakulise kihina, kuid paljunevad kiiresti moodustades kolooniaid. 2-3 päeva jooksul on tekkinud hulgaliselt kolooniaid, mis hakkavad üksteist katma. Katukihi paksenedes muutub mikroobide koostis pidevalt, sest hambakatu alumistes kihtides tekib hapnikuvaba keskkond. Selline keskkond on soodne anaeroobsetele bakteritele, mis omavad suuremat kahjustavat toimet hambakudedele.

Kuhu hambakatt enamasti tekib?

Teisisõnu on hambakatt toidujääkide ladestus hamba pinnal, mis koosneb bakteritest, nende elutegevuse jääkidest ning sülje- ja igemetaskuvedelikust. Katt on sageli tugevalt kinnitunud hammaste pinnale ja koguneb rohkem hambavahedesse, mälumispindade vagudesse ja igemeservadesse. Katuga kaetud hambapind on tuhm, kollakas ja kare. See soodustab suus leiduvate bakterite paljunemist ning hambahaiguste arenemist.

Hammastele kogunenud hambakatt hakkab aja jooksul süljest ja igemetaskuvedelikust endasse mineraale koguma ning muutub tugevaks hambakiviks.

Kuidas avastada hambakattu?

Mikroorganismid eritavad mitmesuguseid kudesid lõhustavaid fermente ja jääkaineid, mis kahjustavad terveid rakke. Kui kattu on hamba pinnal vähe, on ta hea valgustuse juures nähtav mati värvusena igeme servas või hamba pinnal olevates loomulikes vagudes ja lohukestes. Selle paremaks esiletoomiseks kasutatakse indikaatortablette (Diadent ja Diaplac), mille imemisel katt värvub intensiivselt punaseks. Selliseid tablette saab osta apteegist käsimüügi letist.

Kuidas vältida hambakatu tekkimist?

Katu tekkimist aitavad ära hoida regulaarne hammaste harjamine, hambaniidi ja hambatikkude kasutamine.

Broneeri aeg