Proteesimine – täisväärtuslik elu kauni naeratusega

Terve ja ilus naeratus on oluline meie üldisele heaolule ja enesehinnangule. Puuduvad või kahjustatud hambad võivad aga oluliselt mõjutada nii meie välimust kui ka suu tervist. Tänu kaasaegsetele ravimeetoditele on hammaste proteesimine kujunenud populaarseks ja praktiliseks lahenduseks hammaste funktsionaalsuse ja välimuse taastamisel. Uurime lähemalt hammaste proteesimise maailma – mis need on, kuidas neid kasutatakse ja kuidas kulgeb protsess.

Proteesimine – mis see täpsemalt on?

Hammaste proteesimine on eritellimusel valmistatud kunstmaterialist hammaste konstruktsioon, mis on mõeldud puuduolevate üksikute hammaste või terve hambarea asendamiseks. Need on üldjuhul valmistatud sellistest materjalidest, mis teevad need väga sarnaseks loomulike hammastega. Hambaproteese on saadaval kolme varianti: suust eemaldatavad, suust mitte eemaldatavad ning nende kombinatsioon. Lisaks jagunevad need veel omakorda erinevateks proteesitüüpideks.

 

  • Üksiku hamba restauratsioonid – kroonid, panused (Onlay/Inlay) suust mitte-eemaldatav konstruktsioon, mis asendab hambakrooni osa puuduvaid kudesid.
  • Sildprotees – puuduvat hammast asendav suust mitte-eemaldatav konstruktsioon, mis kinnitub naaberhammastele.
  • Laminaadid – Kui hambad on pigmendilt kollased ja valgendamine ei aita, kui esineb kahjustusi emaili pinna struktuuris on abiks laminaadid.
  • Plaatprotees – plastmassist protees, mis tehakse juhul, kui kõik hambad või enamus nendest on kaotatud.
  • Büügelprotees – metallkarkassiga suust eemaldatav protees.
  • Kombineeritud protees – erinevat liiki proteeside kombineerimine.
  • Ajutised proteesid – kasutatakse päris proteesi saamise protsesside vahepeal.

Kuidas aitavad proteesid parandada elukvaliteeti?

Proteesimine pakub lisaks hammaste välimuse parandamisele ka muid eeliseid. Proteesid aitavad taastada inimese õiged närimis- ja kõnefunktsioonid, mis omakorda parandavad üldist elukvaliteeti. Hambaproteesid toetavad ka näo struktuuri, hoides ära lihaste ja naha lõtvumise ning andes näole nooruslikuma välimuse. Lisaks tõstab proteesimine enesekindlust ning minapilti, andes võimaluse julgemalt naeratada ning teistega suhelda.

Proteesimine – kuidas protsess välja näeb?

Hammaste proteesimise teekond koosneb tavaliselt mitmest etapist. Kogu protsess on tegelikult väga individuaalne ning kõik oleneb patsiendi olukorrast. Siin on protsessi lihtsustatud ülevaade:

 

  • Esmane konsultatsioon
    Esimesel kohtumisel hindab hambaarst kogu suu tervist, arutab üle eesmärgid ning seejärel paneb kokku parima võimaliku plaani. Üldiselt tehakse hammastest ka röntgenülesvõte ning tehakse analüüsid.
  • Ravi planeerimine
    Esmase konsultatsiooni põhjal koostab hambaarst personaalse raviplaani. Sinna kuulub sobiva proteesitüübi, materjalide ja hambatooni valimine ning muude tegurite arvestamine nagu hambumus ning näo kuju.
  • Hammaste ettevalmistamine
    Kui on vaja eemaldada mõni allesjäänud hammas, tehakse seda kohaliku tuimestusega. Seejärel antakse igemetele aega paranemiseks, enne kui jätkatakse järgmiste sammudega.
  • Jäljendid ja nende valmistamine
    Hambalabori jaoks võetakse võimalikult täpse proteesi loomiseks jäljendid või tehakse digitaalne skänneering, mis hõlmab nii igemeid kui ka olemasolevaid hambaid. See info on proteeside valmistamise aluseks.
  • Paigaldamine ja reguleerimine
    Kui proteesid on valmis, on aeg proovimiseks. Hambaarst hindab proteeside sobivust, mugavust ja välimust. Õige hambumuse ja kauni välimuse tagamiseks tehakse vajalikud parandused.
  • Paigutamisjärgne hooldus
    Hambaarst annab juhiseid uute proteeside hooldamiseks, sealhulgas õige puhastustehnika ja regulaarsete kontrollide kohta. 
    Esimestel nädalatel võib võtta harjumine aega, sest suu alles kohaneb proteesidega. 

 

Proteesimine on hambaravis väga oluline. See võimaldab inimestel saavutada ilusa naeratuse ning parandada üldist elukvaliteeti. Hoolikalt läbimõeldud raviplaaniga saab pakkuda patsiendile loomulike hammastega väga sarnaseid hambaid, mis täidavad ka oma funktsiooni. Kui kaalud proteesimist, konsulteeri hambaarstiga ning sinu hammastele leitakse parim võimalik lahendus.

 

Oled oodatud konsultatsioonile EstDental Hambaravi kliinikusse – võta meiega ühendust.

Broneeri aeg